Водещи: Роселина Петкова и Христо Николов

Кой колко спечели спечели най-много пари през сезона във Формула 1

Веселин Коларов, редактор на Gol.bg, "Бизнес старт", 01.12.2023 г.

14:00 | 1 декември 2023
Автор: Bloomberg TV Bulgaria

Макс Верстапен завърши най-доминатния сезон в историята на Формула 1, след като триумфира рекордните 19 пъти в 22 състезания и си гарантира титлата при пилотите още на 7 октомври. И не е изненада, че той е пилотът, който спечели най-много пари от заплати през шампионата. Това заяви редакторът на Gol.bg Веселин Коларов в рубриката си "Спорт и бизнес" в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

"Според класацията на Forbes пилотът от Нидерландия е спечелил 45 млн. долара от заплати и още 25 млн. долара от бонуси. Това беше трета поредна титла за 26-годишната звезда. За 2022 г. Верстапен зае и 3-то място в класацията на Forbes за най-богати спортисти на планетата на възраст под 25 г. Очаква се той да подпише нов 5-годишен договор с Ред Бул и възнаграждението му да стане още по-голямо. След него се нарежда Люис Хамилтън със спечелени 50 млн. долара за изминалия сезон. Но през 2023 г. той се качи на подиума само шест пъти и за втори пореден сезон остана без победа. Челната тройка по приходи се заема от ветерана Фернандо Алонсо. 42-годишният пилот на Астън Мартин спечели 34 млн. долара. На 4-та позиция е Серхио Перес от Ред Бул с 26 млн. долара, след него се нарежда Шарл Льоклер от Ферари с 19 млн. долара", каза Коларов.

Как завърши сезонът при конструкторите във Формула 1? "Ред Бул спечели безапелационно титлата при конструкторите – 21 победи от 22 състезания. Но "Биковете" заявиха, че не очакват да повторят доминацията си и през следващата година. Интригата за втората позиция обаче беше жива до последния кръг. Мерцедес успя да се пребори с Ферари за второто място само с три точки", каза още Коларов.

Вижте видео с целия разговор. В него гостът говори още за НБА и Лудогорец.