Водещи: Роселина Петкова и Христо Николов

Битката за световната титла: Какви са наградните фондове в шаха?

Веселин Коларов, редактор на Gol.bg, "Бизнес старт", 12.04.2024 г.

13:13 | 12 април 2024
Автор: Bloomberg TV Bulgaria

Нургюл Салимова направи реми с черните фигури с рускинята Катерина Лагно в седмия кръг на Турнира на претендентките за световната титла по шахмат. Това заяви редакторът на Gol.bg Веселин Коларов в рубриката си "Спорт и бизнес" в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

Така родната звезда има актив от 3 точки, а начело с 5 т. е китайката Тан Чжони. Победителката в Турнира на претендентките ще играе с друга съзтезателка от Китай- Цзю Вънцзюн, за световната титла при жените. Мачът вероятно ще бъде през есента тази година.

Но какви са наградните фондове на турнира? "Световната шахматна федерация официално обяви сумите. Общият награден фонд за мъжете и жените е 750 000 евро. Половин милион евро е за мъжете, за жените общата сума е 250 000 евро. За победителя при господата са предвидени 48 000 евро, за подгласника 36 000 евро и 24 000 евро за трето място. Освен това всеки играч получава 3500 евро за всяка половин точка. Ако Нургюл Салимова спечели при дамите, ще вземе 24 000 евро. За 2-то място са предвидени 18 000 евро и 12 000 евро за третата позиция. При жените за всяка спечелена половин точка се дават 1750 евро. Освен това надпреварата за първи път се провежда в Северна Америка и за първи път мъжете и жените играят заедно", каза още Коларов.

Относно дълговете на Левски към НАП и целия коментар гледайте във видеото.