10 от 14 правителства след 1989 с оставки

Премиерът Борисов подаде оставка след загубата на президентските избори

Снимка: Jock Fistick/Bloomberg News *** Local Caption *** Boyko Borissov; Jose Manuel Barroso Снимка: Jock Fistick/Bloomberg News *** Local Caption *** Boyko Borissov; Jose Manuel Barroso

14 правителства са управлявали България от началото на демократичните промени в страната след 1989. Оставката на премиера Бойко Борисов е десетата оставка на правителство преди края на неговия мандат в рамките на този период, пише Investor.bg

От 1989 до 1997 сме свидетели на честа смяна на правителства, дължаща се на политическа и икономическа нестабилност, въпреки че доминират правителства на мнозинствата.

От 1997 до 2009 има период, в който политическата и икономическата стабилизация води до съставяне на сравнително устойчиви правителства, които завършват мандата си. Свидетели сме на изпълнение на стратегическите цели пред страната ни. 

След 2009 ставаме свидетели на навлизане в период на правителства на малцинствата, нов тип политическа дестабилизация, основана на задълбочаваща се политическа апатия, преструктурирането на партийната система и негативни тенденции в икономиката.

И така, ето кратка справка за правителствата на прехода.

На 1 февруари 1990 Георги Атанасов подава оставка като министър-председател. Правителството е съставено на 19 юни 1986. На 3 февруари 1990 е съставено правителство с министър-председател Андрей Луканов.

На 7 август 1990 Андрей Луканов връчва оставката на правителството. На 30 август 1990 VII ВНС избира Андрей Луканов за министър-председател и му възлага да състави кабинет. Съставен е на 22 септември 1990.

На 30 ноември 1990 VII ВНС приема оставката на министър-председателя Андрей Луканов. На 7 декември 1990 Димитър Попов е избран за министър-председател. Кабинетът е избран от VII ВНС на 20 декември 1990.

На 5 ноември 1991 парламентът приема оставката на правителството на Димитър Попов. Президентът д-р Желю Желев възлага на Филип Димитров, посочен от най-голямата по численост парламентарна група - СДС, да състави правителство. На 8 ноември 1991 е съставено правителство с министър-председател Филип Димитров.

На 21 октомври 1992 в Народното събрание е внесено искане на Министерския съвет за гласуване на вот на доверие на министър-председателя Филип Димитров. На 28 октомври 1992 кабинетът на Филип Димитров не получава вот на доверие със 111 гласа "за" и 120 - "против". От името на правителството той подава оставка.

На 12 ноември 1992 президентът д-р Желю Желев възлага мандат на Филип Димитров да състави правителство. На 20 ноември 1992 предложеният от Филип Димитров кабинет не получава необходимия брой гласове.

На 15 декември 1992 президентът д-р Желю Желев възлага мандат на Движението за права и свободи (ДПС) да състави правителство и на 22 декември 1992 възлага на Любен Беров, кандидат за министър-председател, предложен от ДПС, да състави кабинет. На 30 декември 1992 е съставено правителство с министър-председател Любен Беров.

На 2 септември 1994 правителството на Любен Беров подава оставка след шест вота на недоверие, искани от СДС за времето на управлението му, които не довеждат до падане на правителството. Министър-председателят Любен Беров иска на 26 май 1994 вот на доверие за срок от 3 месеца - 125 депутати гласуват "за", 95 - "против" и 1 - "въздържал се". Министър-председателят запазва поста си.

На 8 септември 1994 Народното събрание приема оставката на кабинета на Любен Беров.

На 28 септември 1994 официално е обявена кандидатурата на Димитър Луджев за министър-председател, мандатът за съставяне на правителство му е възложен на 3 октомври. На 12 октомври 1994 Народното събрание отхвърля кандидатурата на Димитър Луджев за министър-председател. На 17 октомври 1994 е съставено служебно правителство с министър-председател Ренета Инджова, което управлява до 26 януари 1995.

На 17 януари 1995 президентът д-р Желю Желев възлага мандат за съставяне на правителство на Жан Виденов, председател на ВС на БСП. Правителството е съставено на 25 януари 1995.

На 21 декември 1996 министър-председателят Жан Виденов подава оставката на кабинета (внесена на 23 декември; приета от НС на 28 декември 1996). Към правителството на Жан Виденов има 3 вота на недоверие - на 22 септември 1995 (заради смъртта на 14 войници), на 10 януари 1996 (заради зърнената криза), на 11 юни 1996 (заради провал в икономическата политика). На 8 януари 1997 левицата издига кандидатурата на Николай Добрев за премиер.

На 10 януари 1997 опозицията напуска парламента. Обявява национална политическа стачка и призовава към гражданско неподчинение. Протестиращи извършват погром над сградата на Народното събрание. Президентът д-р Желю Желев отказва да даде мандат на БСП за съставяне на ново правителство.

На 28 януари 1997 президентът Петър Стоянов връчва на Николай Добрев мандат за съставяне на правителство. На 4 февруари 1997. Николай Добрев връща мандата на левицата. При президента Петър Стоянов е подписано споразумение между представителите на основните политически сили за запазване на социалния мир.

На 10 февруари 1997 парламентарно представените политически сили приемат Декларация за принципите за излизане от кризата. На 11 февруари 1997 те подписват три документа за постигане на национален консенсус по Декларацията за принципите за излизане от кризата.

На 12 февруари 1997 е съставено правителство (служебно) с министър-председател Стефан Софиянски, което управлява до 21 май 1997.

На 12 февруари 1997 е разпуснато 37-то Народно събрание, обявени са предсрочни парламентарни избори на 19 април 1997.

На 21 май 1997 е съставено правителство с министър-председател Иван Костов, което управлява до 24 юли 2001, когато изтича пълният му мандат.

Следващите правителствата - на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев изкарват пълен мандат. Правителството с министър-председател Бойко Борисов е сформирано на 27 юли 2009.

На 21 февруари 2013 Борисов подаде оставката на кабинета на ГЕРБ след протести срещу сметките за електричество, започнали на 10 февруари 2013.

На 13 март е назначено правителство със служебен министър-председател Марин Райков, което управлява до 29 май 2013. Насрочени са предсрочни парламентарни избори на 12 май 2013. Тогава ГЕРБ спечели най-много гласове (30,52%), но не състави правителство. С Указ 92 от 23 май 2013) президентът Росен Плевнелиев възлага на Пламен Орешарски, кандидат за министър-председател на "Коалиция за България", втората политическа сила според получените гласове на изборите (26,61%), да състави правителство.

На 29 май 2013 Пламен Орешарски бе избран за министър-председател от 42-то Народното събрание, което одобрява предложения от него състав на 92-то правителство на България.

Избрано на 29 май 2013 с мандата на БСП и с подкрепата на ДПС и "Атака", правителството начело с Пламен Орешарски просъществува година и един месец. На 14 юни 2013 то избра медийния олигарх и депутат от ДПС Делян Пеевски за председател на ДАНС. Същата вечер десетки хиляди хора излязоха на протест #ДАНСwithme срещу задкулисния модел на управление, олицетворяван от Пеевски.

Въпреки че назначението бе бързо отменено, общественото доверие към правителството се срина. На 23 юли бе един от най-кулминационните моменти от гражданския протест, когато вечерта, след целодневна блокада на парламента, полицията опита да евакуира народните представители с бял автобус, но той се вряза в тълпата протестиращи и бе обсипан с камъни.

Така, година по-късно, в 17,59 часа на 23 юли 2014 правителството на Пламен Орешарски подаде оставка.

На 6 август президентът Росен Плевнелиев подписва указ, насрочващ произвеждането на изборите за 5 октомври. Те бяха спечелени от ГЕРБ с 32,667% от гласовете. В парламента влязоха рекордните 8 партии. 

Второто правителство на Бойко Борисов бе 94-тото правителство на България, избрано от 43-то Народно събрание на 7 ноември 2014. 

Последни новини
Още от Новини